"נמצאה תרופה לסרטן!" זועקות כותרות העיתונים חדשות לבקרים. מרפאים אלטרנטיביים מוכרים חומרים רבים כתרופת פלא. הם מבטיחים הרים וגבעות לגבי יכולת הטיפול שלהם בכל סוגי הסרטן. תומכי הלגליזציה של הקנאביס טוענים שהצמח הוא פרקטית התרד של פופאי בטיפול נגד סרטן מכל הסוגים. בחלקים מהציבור רווחת הדעה שהתגלתה התרופה לסרטן והיא מוסתרת ממנו בגלל קונספירציה כזו או אחרת.
הטמטום המזהיר, המרהיב, המדהים והמפואר של הטענות האלו הוא, כרגיל, מה שגרם לי לכתוב את הפוסט שלפניכם בניסיון צנוע לגרוף את הר הבולשיט שנערם על הנושא הזה. כרגיל שוב, ביקורת בונה, תיקונים, הערות, הארות ושאר ירקות יתקבלו בברכה. אני לא מומחה בנושא וגם לא מתיימר להיות.

נתחיל מהסוף: אין, לא היתה וכנראה לא תהיה לעולם תרופת פלא כוללת לסרטן.
"סרטן" זה שם מכליל למחלות שונות ורבות, שנגרמות מאלפי גורמים שונים ושיש להן מכנה אחד משותף – קבוצת תאים שמתחלקת ללא שליטה, תופעה שמובילה לבסוף למוות. מציאת תרופת פלא כוללת לסרטן שקולה להמצאת חלק חילוף אחד פלאי שמתקן כל תקלה ברכב, בין אם מדובר במנוע, בחלונות האוטומטיים או במזגן. כלומר, זה סביר בערך כמו המצאה של היתוך קר או מציאת ילד שלא בכה כשהוא ראה את מופסה מת ב"מלך האריות".
לצערי, כדי להבהיר באופן מלא את מה שאני טוען עלי פחות או יותר לכתוב ספר. כן כן, המציאות מורכבת. באסה. בנוסף, מחלת הסרטן היא אחת מהמחלות המורכבות ביותר שאנחנו מכירים לטיפול ומניעה. כדי להעביר את הנקודה שלי היטב עלי לתת הסבר מפורט על המחלה, על מנגנון מחזור החיים של התא, על הגורמים השונים שגורמים למחלה ועל הצורות השונות שאפשר לטפל בה, הסבר משעמם, טרחני, ארוך ומעייף שאף אחד לא יקרא. במקום הסבר מעיק, אסתפק בהסבר בסיסי, קריא, פשטני ומלא בנפנופי הידיים. מקווה שאצליח להעביר את המסר.

כאמור, הגורם היחידי שמאחד בין כל המחלות שנכנסות תחת ההגדרה של "סרטן" זה קבוצת תאים שמתחלקת בלי להפסיק, עד למות הגוף שמארח אותה.
במצב רגיל תא בריא הוא בעל מעין "תוחלת חיים". התא מסוגל להתחלק מספר מוגבל של פעמים תוך כדי ביצוע התפקיד שלו בגוף, כשלבסוף התא מגיע לסוף חייו והוא מפסיק להתחלק.
תא סרטני הוא תא שמשהו במנגנון החלוקה שלו השתבש וכתוצאה מכך הוא מתחלק ללא הרף. קבוצת התאים הסרטניים גדלה במהירות,"מתלבשת" על משאבי הגוף וגומרת אותם, מצב שללא טיפול עלול בפעמים רבות להוביל למוות.
את העניין אנסה להבהיר באמצעות אנלוגיה לא מושלמת, אך אני מקווה שהיא ברורה מספיק:
תא בריא אפשר להמשיל לאזרחית הממלאת את חובותיה, שומרת חוק ומשלמת מיסים. חנונית מקסימה וחמודה כזו שמכירים להורים. מעין שילוב בין הרמיוני גריינג'ר, מארי קירי וגל גדות.
לעומת התא הבריא, תא סרטני מקביל לפושע, שאינו ממלא את חובותיו כאזרח, עובר על החוק ולא משלם מיסים. יעני, מעין שילוב בין בני סלע, סאורון והיטלר. מילא היה מדובר בערסוואת עלוקה אחד שכזה, אבל לצערינו במקרה שלנו השמוק הזה מתרבה והרבה, תוך כדי פגיעה בחנוניות וחנונים רבים.
כשם שקבוצת אזרחים דושים שאינה משלמת מיסים ודופקת את כולם תפיל מדינה במידה והיא מספיק גדולה, כך גם קבוצת התאים הסרטניים עשויה להרוג את הגוף אם היא תצא מכלל שליטה.

לצערנו, תאי גופנו בנויים כך שמנגנון החלוקה שלהם יכול להשתבש בגלל מאות ואפילו אלפי גורמי סיכון.
רשימת גורמי הסיכון האלו מתחילה בשלל נגיפים שהדבקות בהם עשוייה לעשות את הפגיעה הזו, כשנגיף הפפילומה האנושי הוא דוגמא מצוינת לכך. הדבקה חוזרת ונשנית של הנגיף פוגעת בייצור חלבונים מסוימים שאחראים בתא (בין היתר) על החלוקה שלו, מה שמוביל לסרטן.
הרשימה ממשיכה בגורמי סיכון סביבתיים שונים היוצרים נזק לגנום התא, האחראי העיקרי על המנגנון החלוקה הזה. חומרים כמו החומרים הנמצאים בעשן סיגריות או אסטבסט. גם קרינה מייננת כמו קרינה רדיואקטיבית או קרינת UV עושה נזק גנטי דומה.
הרשימה עוברת לגורמי סיכון גנטיים תורשתיים שונים. לדוגמא, מוטציות מולדות רבות פוגעות בפעולתם התקינה של הגנים מסוג BRCA 1 ו2. אלו גנים שאחראים בפעולתם התקינה על תיקון נזקים בגנום שעשויים להפוך את התא לסרטני. המצאות המוטציות האלו מעלה את הסיכון של נשים לחלות בסרטן צוואר הרחם וסרטן השד באחוזים רבים. המצאות של אחד מהמוטציות האלו בגנום של אנג'לינה ג'ולי גרם לה להסיר את שדיה לפי המלצת רופאיה.
לבסוף, הרשימה נגמרת בגורמי סיכון רבים שאנחנו פשוט לא מכירים היטב או לא מבינים את אופן פעולתם. בתחום הזה כמו בתחומים אחרים, רב הנסתר על הגלוי. מדובר באלפי גורמים שונים שאין להם מכנה משותף מלבד העובדה שכולם מעלים את הסיכוי בלחלות בסרטן. לכן, המנעות מהם היא משימה קשה עד בלתי אפשרית.

מורכבות המחלה לא נגמרת בגורמי הסיכון שלה. כל אחד מ200 הסוגים השונים של מחלת הסרטן עשוי להגרם מאחד מאלפי גורמים פנימיים.
לדוגמא, מעשן אחד עלול לסבול מסרטן הריאה שנגרם בגלל מוטציה במנגנון הגנטי האחראי על תיקון נזק בגנום שנגרם מעשן הסיגריות. לעומתו, מעשן אחר עלול לחלות בסרטן הריאה שנגרם בגלל נזק באחד מהחלבונים שתפקידם "להגיד" לתא להפסיק להתחלק, שנגרם גם כן מעשן הסיגריות.
השורה התחתונה זהה, שני המעשנים חולים בסרטן הריאה. אבל דרכי הטיפול בסרטן הזה שונות לחלוטין, כשתרופה אחת תעבוד על החולה הראשון, בעוד שעל השני היא כנראה לא תעבוד. לכל אחד מכ200 הסוגים של סרטן יש מאות ואם לא אלפי גורמים גנטיים פנימיים שכאלו שכל אחד מהם מסוגל לגרום לסרטן.
מאחר ומחלת הסרטן מסוגלת לתקוף פחות או יותר כל תא ותא בגוף, ומשום שישנם אלף ואחת סיבות גנטיות שבגללן המחלה נגרמת, הטיפול בה הופך למורכב שבעתיים ממניעתה. לצערינו, הבעייתיות והמורכבות לא נגמרות רק בזה.
לחומרים שונים יש תכונות שונות שמשפיעות על יכולת ריפוי ומניעת המחלה. תכונות כגון מסיסות בשמן או במים, זמן השהות של החומר במחזור הדם, יכולת ההגעה שלו לאזורים שונים בגוף, יכולת חדירת הרקמות שלו ועוד תכונות רבות נוספות.
בגלל שלל הסיבות האלו, חומר אחד יכול להיות יעיל בטיפול בסרטן מסוג מסוים כמו חייל שייטת בהריגת מחבלים בגלל תכונה מסוימת שלו. אותו חומר הופך ליעיל בטיפול בסרטן אחר בערך כמו נציג שירות של הוט בגלל בדיוק אותה תכונה.
מציאת חומר או טיפול כוללני, המסוגל להגיע לכל תא ותא בגוף ולטפל בכל התאים סרטניים מכל הסוגים השונים זו משימה בלתי אפשרית כיום וכנראה שהיא תמשיך להיות בלתי אפשרית גם בעתיד הקרוב.

במילים אחרות, זו מחלה מורכבת אחושרמוטה. מהמורכבות (אם לא המורכבת ביותר) שהמין האנושי נאלץ להתמודד איתה. לרוע מזלנו, מורכבות המחלה לא נגמרת בגורמיה השונים או בבעייתיות בטיפול בה.

אל מורכבות המחלה וגורמיה מתווספת גם העובדה שמחלת הסרטן טמועה בגוף האדם. תאים שמתחלקים ללא שליטה נוצרים בגוף כל הזמן מבלי שאנחנו מודעים לכך. הגוף שלנו מתקן את הנזקים השונים ונלחם בתאים כאלו כל שניה מימי חיינו. ישנם מנגנונים שלמים בתוך תאי גופנו שמבקרים את תהלי ההתחלקות. גם כשלפעמים הוא משתבש, תאי הדם הלבנים יודעים לתקוף את התאים הסוררים ולחסלם. מחלת הסרטן נגרמת כשאחד או יותר מהדברים האלו משתבשים. זו מחלה שמגיעה מתוך החלק הכי בסיסי של הביולוגיה שלנו והיא איתנו כדי להשאר.

לסיכום, גורמי הסיכון הרבים של המחלה מקשים מאד על מניעתה. על אלו מתווספים אלפי הצורות השונות שבהן המחלה יכולה להתבטא. אל הקלחת הזו נוסיף את העובדה שהלכה למעשה, כל תא בגוף מסוגל לחלות במחלה. לשמח הזה נוסיף את הקטע המגניב הזה שתאים פרה-סרטניים נוצרים בגוף כל הזמן והנה קיבלנו את האתגר הרפואי אולי הגדול ביותר של המאה ה21 – המלחמה בסרטן.

אם שרדתם עד עכשיו, כנראה שאתם מבינים למה בעיני אין דבר מגוחך מכותרת בעיתון שמכריזה "נמצאה התרופה לסרטן!", או טענה שחומר כלשהו הוא תרופת פלא למחלה הזו.
כרגיל, לרוב כשבודקים את טענות ריפוי הסרטן כביכול, מגלים במקרה הטוב שנמצא איזשהו אפקט אנטי סרטני כשחומר כלשהו הוכנס לצלחת פטרי שבה יש תאים סרטניים. ניסוי כזה לא אומר כלום על היכולת של החומר המדובר להגיע אל הגידול הסרטני בגוף ולרפא אותו. יכולת אנטי סרטנית זה טוב ויפה, אבל היא לא עוזרת בשיט כשהחומר כלל לא מגיע לגידול.

מחקר שנמצא בשלב של בדיקת החומר בצלחת פטרי אומר שהטיפול בשלב מאד מאד ראשוני. כל כך ראשוני, שרוב הסיכויים שהוא כלל לא יגיע לפרטיקה הרפואית וגם אם הוא יגיע, זה רק בעוד 10 שנים במקרה הטוב. אפשר למצוא במעבדה שכל חומר מרפא סרטן בצלחת פטרי פחות או יותר. האתגר הוא להעביר את הממצאים האלו למחקרים מתוכננים היטב ואיכותים יותר, בבעלי חיים ומשם בבני אדם.
במקרה הרע מגלים שהטיעון מבוסס על סיפורים והמצאות. סיפורים לא אומרים כלום כי הם לא מידע שאפשר להסתמך עליו כשרוצים לקבל החלטה רפואית. סיפורים הם לא נתונים והם לא אמינים. מעשיות והמצאות מקומן בספרי הפנטזיה והמדע בדיוני ולא בשיח הציבורי שמתעסק ברפואה.

כמות הקשקשת ברשת שיש בנוגע למחלה הזאת היא מדהימה ו"איכות" הקשקושים האלו מהממת לא פחות. השיח הציבורי רווי בהבטחות לריפוי מלא בעזרת שלל שטויות:
זה מתחיל מהדיאטה המוצלחת ההיא שמבינים איך עוקבים אחריה רק אם קונים את הספר (במבצע! רק היום!) וזה ממשיך מהשמן הנפלא הזה שעולה הון באופן לא ברור. זה חולף דרך הצמח הקסום המדהים והיקר באופן חסר פורפורציה וזה נגמר במקובל החכם הזה שקרוי באופן מוזר על שם של מכשור רפואי (וביקור אצלו עולה כמו הבדיקה שעל שמה המקובל קרוי + מע"מ). כמובן שכל אלו מעולם לא נבדקו בצורה טובה על ידי גורם חיצוני ואין אפילו שמץ של מידע לגבי היכולת האמיתית של הטיפולים האלו לטפל, למנוע או לרפא את המחלה הנוראית הזו.
השיח הציבורי שלנו נגוע במחלה ממאירה שהיא בדיוק מה שתיארתי בפסקת הפתיחה ובפסקה הקודמת. במקרה הטוב מדובר באנשים שטועים, מטעים ועלולים לגרום לסבל רב ולמוות. במקרה הרע מדובר בשרלטנים שמוכרים בולשיט ומנצלים בצורה הכי צינית שאפשר את אלו שיעשו הכל למען עצמם או למען יקיריהם. אמנם אשמתם של הטועים והמטעים היא גדולה ורבה, אבל היא כאין וכאפס לעומת אשמת השרלטנים. בראשונים אפשר לטפל באמצעות רגולציה איכותית או ציבור צרכנים מיודע וחכם. באחרונים, בשרלטנים, צריך "לטפל" באמצעת הוקעה פומבית, ביקורת ציבורית נוקבת וחקיקה, אכיפה וענישה בהתאם.

מקורות וקריאה להרחבה:
האתר והבלוג של Cancer Research Uk, אתר של ארגון ללא מטרות רווח למען חקר, טיפול וריפוי סרטן. האתר מלא במידע לא טכני, ברור, מעניין ובעל רמות פירוט ומורכבות שונות.
האתר:
http://www.cancerresearchuk.org
הבלוג:
http://scienceblog.cancerresearchuk.org

האתר של האגודה למלחמה בסרטן מכיל חומר דומה ובעברית, אם כי באיכות מעט פחות טובה מהמקבילה האמריקאית שלו.
האמריקאית:
http://www.cancer.org
הישראלית:
http://www.cancer.org.il