פוסט זה הוא החלק הרביעי בסדרת "תום מסגביר", שפורסמה במקור בדף הפייסבוק שלי.

תוכן העניינים של הסדרה:

חלק א'

חלק ב'

חלק ג'

חלק ד'

פעמים רבות נתקלתי בטענה שגיל הכניסה הממוצע למעגל הזנות הוא 14. החל מצפי סער, דרך מכון תודעה ועד אפילו מסמכים רשמיים של ממשלת ישראל. אם כולם כולל מדינת ישראל אומרים שזה כך, אז זה כך לא?

זהו, שלא ממש.
המידע שהיה זמין לקובעי ההחלטות בישראל בנוגע לנושא הזה היה די גרוע בלשון המעטה, עד לא מזמן. לא היה בישראל אומדן של היקף התופעה ולא של מאפייניה. לכן משרד הרווחה החליט לערוך מחקר בנושא ותוצאותיו פחות או יותר משליכות את ה"נתון גיל ה14" הזה לפח, לפחות בנוגע לזנות בישראל. לפי המחקר, גיל הכניסה הממוצע לזנות בישראל הוא 27.3 והחציון הוא 26. גבוה כמעט פי 2. בנוסף, המחקר מצא ששיעור הנשים שנכנסו למעגל הזנות מתחת לגיל 18 לפי המחקר הוא 19%, או כמעט אחת מחמש. יש במחקר נתונים מעניינים נוספים, כגון שיעור הקטינות הכללי בקרב העוסקות בזנות (10%), מספר ימי העבודה בשבוע (2-3), מספר לקוחות ביום (5.5 בממוצע) ועוד רבים שהפוסט לא יעסוק בהם.

על אילו נתונים הסתמכה טענת "גיל 14"?
חלקם מצטטטים מחקר שנעשה בסן פרנסיסקו בתחילת שנות השמונים. במחקר השתתפו כ200 עוסקות בזנות ונמצא בו שגיל הכניסה בקרב *הקטינות* שרואיינו הוא 13. בקרב כולן הוא 16.1. כמו כן, כ60% מאוכלוסיית המחקר היו נערות מתחת לגיל 16.
מחקרים אחרים שמצוטטים ע"י טועני הטענה פשוט לא תומכים בה. מחקר מצוטט ופופולרי של מליסה פארלי ואחרים מצא שב9 מדינות גיל הכניסה הוא 19. מחקר פופולרי אחר של רות פריוט מצא את אותו הנתון, למרות שמחצית מהנשים המרואיינות בו נכנסו למעגל הזנות כשהן קטינות.

לטעמי קשה להכליל ממחקרים שנעשו במדינה אחרת על כלל התופעה בישראל. טוב שמשרד הרווחה החליט להרים את הכפפה ולערוך מחקר מקיף ואיכותי בנושא. כולי תקווה שמחקרי המשך יעשו בעתיד כדי לחקור צדדים נוספים שלא נבדקו במחקר הנוכחי. כמו כן, כולי תקווה שמצטטי ה"נתון" השגוי יודו בטעותם ויפסיקו לעשות זאת. אם רוצים לטפל בנושא הזנות צריך להסתמך על נתונים איכותיים ומהימנים כדי לעשות זאת כמו שצריך. ללא נתונים איכותיים, קבלת ההחלטות שלנו תהיה פגומה והראשונות להפגע מכך תהיינה כמובן, הזונות.
העניין הזה תקף לגבי כולם, החל מפמיניסטיות התומכות בהפללת הלקוח, דרך תומכי הלגליזציה ורגולציה של העניין וכלה בליברטריאנים התומכים בהוצאת ידה של המדינה מהנושא לחלוטין. בלי עובדות קשות, הדיון בנושא עקר.

לסיכום, ראינו שחשוב להפעיל ספקנות בריאה בנוגע לטענות עובדתיות שנזרקות לעברינו, ולמדנו שגיל הכניסה לזנות בישראל הממוצע הוא לא בדיוק 14, אלא 27.3. נוכחנו לדעת שרבים טעו והטעו בנושא ושעליהם להפסיק זאת. לבסוף, הבנו שחשוב להסתמך על מקורות מידע טובים כשרוצים לאמוד על היקף ומאפיינים של תופעה חברתית, כי בלעדיהם לא נוכל לגבש תמונת מצב עדכנית ואת התגובה הראויה אליה.

מקורות:

[8]